Nacionalnim znakovnim jezicima Gluhima je osigurano potpuno uključivanje u društvo!
To uključivanje započinje u ranoj dobi dvojezičnim obrazovanjem gluhih učenika na nacionalnim znakovnim jezicima i nacionalnim pisanim jezicima zajedno s gluhim vršnjacima, pri čemu se slijedi nastavni plan kojim se povećava puni potencijal gluhe djece. Takvu nastavu izvode nastavnici koji tečno koriste nacionalne znakovne jezike. Kvalitetno i inkluzivno obrazovanje ključno je za osnaživanje i omogućavanje gluhim osobama da postanu aktivni sudionici u svojim zajednicama i društvu.
Uključivanje znakovnim jezikom treba se odvijati ne samo u školama, nego i u krugu obitelji. Vrlo je važno da Vlada obiteljima s gluhom djecom osigura besplatnu poduku na nacionalnom znakovnom jeziku tijekom cijelog školovanja djeteta. Učenje znakovnog jezika od rane dobi ključno je za razvoj pismenosti i kognitivnih kapaciteta gluhe djece. Kako bi gluhe osobe ostvarile svoj puni potencijal u pristupačnom društvu, ključno je osigurati im širok spektar usluga na nacionalnim znakovnim jezicima. Neke od usluga su pristup zdravstvenim i socijalnim uslugama te medijima, kvalitetno obrazovanje i stjecanje radnih kompetencija te ostale usluge koje pruža država.
Dvojezično inkluzivno obrazovanje na nacionalnom znakovnom jeziku i nacionalnom govornom jeziku ključno je kako bi se osiguralo naše uključivanje u društvo. Istaknite potrebu za učenjem znakovnog jezika svojim donositeljima odluka. Saznajte više kasnije na izazovu svjetskih donositelja odluka #GloballeadersChallenge!
Ali prvo, podržite našu Povelju o pravu na znakovni jezik za sve!