Pandemija COVID-19 neviđena je svjetska zdravstvena kriza koja pogađa zajednice diljem svijeta. Svjetska federacija gluhih (WFD), Sekcija mladih Svjetske federacije gluhih (WFDYS) i DeafKidz International pomno prate razvoj događaja za vrijeme ove pandemije te njezin utjecaj na zajednicu gluhih, uključujući gluhu djecu i mlade zajedno s njihovim obiteljima.
Mnoge zemlje diljem svijeta su u djelomičnoj ili potpunoj izolaciji prisiljavajući gluhu djecu i njihove obitelji na ostanak kod kuće. Škole su zatvorene pa se gluha djeca susreću ili s manjkom obrazovnih alternativa ili s udaljenom i online nastavom kojoj je upitna pristupačnost.
Odbor za prava djeteta preporučuje da je roditeljima i obitelji gluhe djece potrebna podrška u učenju njihovog nacionalnog znakovnog jezika kako bi bili u mogućnosti komunicirati sa svojom gluhom djecom. Mnoge zemlje nisu provele ove preporuke, stoga pandemija COVID-19 donosi nove izazove i nesigurnosti obiteljima gluhe djece sa smanjenim primanjima koje trpe u ovo nepredvidljivo vrijeme.
Obitelji sa smanjenim primanjima susreću se s dodatnim izazovima i nesigurnostima, a već osjećaju pritisak siromaštva i marginalizaciju. Kako je svjetska ekonomija „na čekanju“, kućanstva gube prihode koji će disproporcionalno udariti na najranjivije, a to su djeca, posebno gluha djeca i mladi, čineći ih tako lakom metom za iskorištavanjem kao radna snaga, kućno ropstvo, prostituciju, prisilno prosjačenje i ostale situacije u kojima se iskorištavaju djeca s mogućim dugoročnim učincima na gluhu djecu i mlade. Gluha djeca i mladi, u riziku od postajanja žrtvama fizičkog, psihičkog i/ili seksualnog nasilja, se suočavaju s povećanim rizikom. Rizik se povećava ako su u prisilnoj izolaciji s već postojećim nasilnikom ili pojedincem koji je sklon nasilju.
Promjena na online okruženje također povećava rizik i ranjivost djece. U mnogo razvijenijem okruženju, ograničenje kretanja i povećanje broja online korisnika također su rizik za značajan skok u cyber zločinima. Gluha djeca i mladi, sada prisiljena da ostanu kod kuće, imaju veću vjerojatnost da će provesti više vremena online te su tako u riziku od susretanja s online pedofilima i predatorima.
Zbog toga Svjetska federacija gluhih, vodeća svjetska organizacija u zastupanju ljudskih prava za više od 70 milijuna Gluhih, zajedno sa Sekcijom mladih Svjetske federacije gluhih i DeafKidz International, vodećom agencijom za rad na osiguravanju i očuvanju zaštite gluhe djece i mladih širom svijeta, zahtijeva da:
- međunarodna tijela, nacionalne vlade i institucije javnog zdravstva osiguraju gluhim osobama, uključujući i djeci, primanje odgovarajućih i pristupačnih informacija na jeziku i obliku po njihovom izboru. To uključuje nacionalne znakovne jezike koje također obuhvaća taktilne znakovne jezike i znakovne jezike koje koristi ostala populacija u zemlji. Te informacije moraju uključivati važne preporuke vezane za pandemiju COVID-19 kao što je učestalije pranje ruku i socijalna distanca, ali i objašnjenja uzroka tih mjera.
- nacionalne vlade rade s gluhim osobama kroz organizacije koje ih predstavljaju, nacionalne saveze gluhih, kako bi osigurali pružanje odgovarajućih informacija i osiguravanje pristupa zdravstvenim i obrazovnim uslugama. Pružanje ovakvih usluga mora biti u duhu i poštivati naloge UN Konvencije o pravima djeteta i UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.
- nacionalne vlade zajedno s nacionalnim savezima gluhih koriste pristupačne servise hitnih službi za gluhu djecu žrtve fizičkog, psihičkog i seksualnog nasilja. Ova usluga mora biti pristupačna, idealno kroz direktnu komunikaciju, ali i putem SMS poruka i udaljenog prevođenja na znakovni jezik putem video prijenosa.
- vlade na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini rade sa savezima gluhih i organizacijama koje rade s gluhim osobama, uključujući i gluhu djecu, da poduzmu sve moguće mjere kako bi gluhoj djeci i mladima osigurali svu potrebnu zaštitu od fizičkog, psihičkog i seksualnog maltretiranja i nasilja za vrijeme izolacije.
- gluha djeca i mladi oprezno koriste Internet kako bi se družili i ostali u socijalnom kontaktu za vrijeme izolacije.
- roditeljima gluhe djece i mladih pružaju podršku u obrazovanju svoje djece o sigurnosti korištenja Interneta i društvenih mreža te kako bi pratili korištenje istih ako je to potrebno.
- nacionalne vlade trebaju pružiti pristupačne informacije gluhoj djeci i mladima te njihovim obiteljima o rizicima interneta i korištenju društvenih mreža u prevelikom obujmu koje je pri tome i bez nadzora. Ovu pristupačnu informaciju trebaju promicati i širiti nacionalni savezi gluhih te organizacije koje rade u korist gluhih osoba, uključujući i gluhu djecu.
Ova neviđena kriza javnog zdravstva otkrila je nedostatke u postojećim sustavima zaštite i podrške djece, a posebno gluhe djece i mladih. Svjetska federacija gluhih i DeafKidz International se zalažu za osiguravanje gluhe djece i mladih od izloženosti opasnostima COVID-19 pandemije.
O Svjetskoj federaciji gluhih
Svjetska federacija gluhih (WFD) međunarodna je nevladina organizacija koja se zalaže za ljudska prava oko 70 milijuna gluhih osoba diljem svijeta. WFD je federacija koja okuplja organizacije gluhih 125 nacija. Misija WFD-a je promicanje ljudskih prava gluhih osoba te potpun, kvalitetan i jednak pristup svim sferama života, uključujući samoodređenje, znakovni jezik, obrazovanje, zapošljavanje i život u zajednici. WFD ima status savjetnika pri Ujedinjenim narodima te je jedan od osnivača Međunarodnog saveza osoba s invaliditetom (IDA).
www.wfdeaf.org
Email: info@wfdeaf.org
O Sekciji mladih Svjetske federacije gluhih
Sekcija mladih Svjetske federacije gluhih (WFDYS) osnovana je 1995. godine u Beču, Austrija. WFDYS ima svoj interni pravilnik koji se temelji na statutu WFD-a. okuplja 50 Redovnih članova diljem svijeta. Glavni cilj WFDYS-a je zagovaranje prava mladih gluhih osoba uključujući pravo na dvojezično obrazovanje, pravo na snažan kulturni i jezični identitet te osnaživanje mladih gluhih osoba.
O DeafKidz International
DeafKidz International vodeća je organizacija u Velikoj Britaniji za zaštitu, zdravlje i blagostanje Gluhe, nagluhe, kasnije oglušjele i gluhoslijepe djece i mladih u siromašnim i složenim humanitarnim sredinama.
www.deafkidzinternational.org/
Tekst preuzet i preveden sa stranice www.wfdeaf.org.