Nacionalni znakovni jezici prirodni su jezici Gluhih. S više od 300 različitih znakovnih jezika koji se koriste širom svijeta, nacionalni znakovni jezici prirodni su jezici za više od 70 milijuna gluhih osoba diljem svijeta. Znakovni jezici su materinski jezici djeci rođenoj u obiteljima s gluhim roditeljima, a koriste ih i milijuni drugih osoba diljem svijeta koje su dio vitalnih nacionalnih zajednica znakovnog jezika. Nacionalni znakovni jezici samostalni su jezici s istim jezičnim svojstvima kao i govoreni jezici. Nacionalni znakovni jezici povezuju gluhe osobe sa zajednicama Gluhih. Korištenjem nacionalnih znakovnih jezika gluhe osobe dijele zajedničku kulturu i identitet.
Za ovaj Međunarodni tjedan gluhih istaknimo bogatstvo znakovnih jezika i njihov jednak status s govorenim jezicima. Promicanjem nacionalnih znakovnih jezika i kulture Gluhih jačamo višejezičnost i potičemo, štitimo i čuvamo raznolikost jezika i kulture na svjetskoj razini. Zajednice Gluhih su raznolike i preklapaju se, a gluhe osobe pripadaju kulturnoj, jezičnoj i etničkoj manjini. Istodobno, suočavamo se i s diskriminacijom gluhih osoba diljem svijeta u odnosu na pristup nacionalnom znakovnom jeziku kao i njegovu korištenju. Gluhe osobe, na žalost uobičajeno marginalizirana populacija, suočavaju se sa zaprekama pri korištenju znakovnih jezika. Radimo zajedno kako bismo osigurali pravo na korištenje znakovnih jezika za sve osobe diljem svijeta!
Što znači jednakost znakovnih jezika? Pročitajte Povelju o pravu na znakovni jezik za sve, podržite i vratite se sutra kako biste saznali više.