Predstavnici Pokreta osoba s invaliditetom sudjelovali su na sastanku, 25. svibnja 2020. godine s ministricom izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković i državnim tajnicima Ministarstva rada i mirovinskog sustava Majdom Burić i Draganom Jelićem. Sastanak je sazvan na inicijativu Pokreta osoba s invaliditetom a radi nezadovoljstva statusom i položajem osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj. Na sastanku je, uz predstavnike Pokreta (savezi OSI: Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, Hrvatskog saveza slijepih, Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, Saveza društava distrofičara Hrvatske, Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba „Dodir“, Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara, Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom, Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize, Hrvatskog saveza udruga invalida rada, Hrvatskog saveza udruga za osobe s intelektualnim teškoćama, Saveza udruga za autizam Hrvatske te Saveza civilnih invalida rata Hrvatske) sudjelovala i pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak, zamjenica pravobraniteljice Mira Pekeč-Knežević te saborska zastupnica Ljubica Lukačić.

Zbog nezadovoljstva i zabrinutosti postupanjem i odlukama donesenim u okolnostima pandemije i borbe s koronavirusom, a koje direktno utječu na status i kvalitetu života osoba s invaliditetom, na sastanku se govorilo o sljedećim temama:

  1. Odluka ministra rada i mirovinskoga sustava Josipa Aladrovića kojom je promijenjena svrha prikupljenih sredstava novčane naknade uplaćivane od strane poslodavaca zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom – 450.000.000 kuna, prvobitno namijenjenih osobama s invaliditetom, preusmjerena u svrhu očuvanja radnih mjesta i zadržavanja radnika u zaposlenosti. Treba napomenuti da su sredstva zakonom određena na namjensko trošenje, ali uslijed pandemije koronavirusa, Zakon je izmijenjen kako bi se pomoglo gospodarstvu u borbi s nastalom krizom. Ipak, zaboravlja se da su i osobe s invaliditetom zaposlene osobe, ali na žalost od 200.000 radno sposobnih osoba s invaliditetom, samo 11.000 ih je zaposleno. Možda taj novac nije bilo potrebno prenamijeniti nego ostaviti za prvotnu svrhu i uložiti u očuvanje radnih mjesta osoba s invaliditetom koje su također pogođene ovom krizom. I osobe s invaliditetom pridonose našem društvu svojim radom te su i njihova radna mjesta jednako važna kao i ona zdravih osoba. Valja napomenuti kako je državna tajnica Ministarstva rada i mirovinskog sustava Majda Burić spomenula smanjenje punjenja već ispražnjenog fonda i to na način da se obveza plaćanja novčane naknade poslodavcima obveznicima kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom od 1. ožujka 2020. godine obračunava po stopi od 20 % koja je do sada iznosila 30%. Također, Poslodavci u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, kože, drva i namještaja oslobađaju se obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, počevši od 1. travnja 2020. godine.
  2. Smanjenje avansnog plaćanja po projektima financiranih iz ESF-a za 50%. Brojnim udrugama osoba s invaliditetom koje provode projekte financirane sredstvima Europske unije bez opravdane osnove i pravovremene obavijesti su smanjeni iznosi koji će im biti isplaćeni po odobrenim Zahtjevima za nadoknadom sredstava i za više od 50%. Mnoge udruge osoba s invaliditetom svojim korisnicima pružaju neophodne socijalne usluge, a koje država nije u mogućnosti osigurati. Te usluge se isključivo financiraju kroz provedbu projekata iz fondova Europske unije te financijski ovise o dodijeljenim sredstvima. Državni tajnik Ministarstva rada i mirovinskog sustava Dragan Jelić istaknuo je da shvaćaju ozbiljnost situacije te da ovakve mjere mogu dovesti do problema u provedbi projekata te objasnio da se smanjenja iznosa neće dogoditi ukoliko udruga uz zahtjev pošalje i obrazloženje potrebe za isplatom avansnog iznosa.
  3. S obzirom na velik broj upita vezanih uz završeni natječaj za financiranje trogodišnjih programa za razdoblje 2020. do 2023. godine „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge“, u tijeku je provjera zaprimljenih projektnih prijedloga te je Ministarstvo obećalo u što kraćem roku izaći s privremenim rezultatima kako bi korisnici koji već provode trogodišnje projekte, a završavaju im 31. svibnja 2020. godine mogli bezbolno nastaviti s provedbom i dalje, ukoliko su im projekti ocijenjeni za odabir.
  4. Nadalje, od strane Ministarstva rečeno je da će se procjene projekata pristigle na Natječaj za dodjelu jednokratnih financijskih podrški, a zatvoren 31. ožujka ove godine, odvijati prema planu, odmah nakon rješavanja rezultata natječaja za trogodišnje programe.
  5. Za stvaranjem inkluzivnog i hitnog odgovora za položaj osoba s invaliditetom u rizičnim situacijama i humanitarnim kriznim stanjima, Savezi su urgirali na održavanje nove sjednice Povjerenstva vlade RH za osobe s invaliditetom. Od strane Ministarstva obećano je održavanje sjednice u što kraćem roku te ju s nestrpljenjem očekujemo.

Iako savezi osoba s invaliditetom nisu dobili sve odgovore na postavljena pitanja, pitanja ćemo i dalje postavljati te ustrajati da se rješavaju na razini države i onoga tko će ju dalje voditi.