Hrvatski savez gluhih i nagluhih ove godine bio je domaćin Konferencije i Godišnje skupštine Europske federacije nagluhih u Zagrebu, u Hotelu Palace Zagreb, od 04. do 06. travnja. Tri dana radionica, konferencije i skupštine, nakon Pariza, Londona, Ljubljane i ostalih europskih gradova, u 2019. godini pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i Ministarstva zdravstva  obilježila su Zagreb gdje se okupilo oko 90 predstavnika organizacija gluhih i nagluhih, tvrtki koje se bave slušnim pomagalima i induktivnim petljama te predstavnika donositelja odluka iz cijele Europe.

Tema ovogodišnje konferencije bila je „Understanding Accessibility“ („Što je pristupačnost?“). Pristupačnost informacijama, tehnologijama i komunikaciji vrlo je važna gluhim i nagluhim osobama. Kako bi dobili informacije na pravilan način, gluhe i nagluhe osobe trebaju tumača i prevoditelja znakovnog jezika, uslugu pretvaranja govora u tekst (speech-to-text), titlovanje, sustav induktivne petlje u zatvorenom prostoru, FM sustav i ostale sustave podrške.

Prvi dan događanja održane su tri radionice na teme Speech-to-text, Kasno oglušjeli i Tinnitus. Sudionici radionica raspravljali su o prilikama u svojim zemljama na spomenute teme te koje sve pothvate trebaju poduzeti da se stanje nagluhih osoba u odnosu na pristupačnost i kvalitetu života poboljša. Voditelji radionica bili su članovi izvršnog odbora Europske federacije nagluhih u suradnji s tvrtkom Velotype i provoditeljicom projekta Live Text Access Rocio Bernabe Caro za Speech-to-text radionicu te Volkerom Albertom iz Deutsche Tinnitus-Liga za Tinnitus radionicu.

Na ovogodišnjoj konferenciji imali smo se prilike upoznati s uslugom speech-to-text koja se u Hrvatskoj, na žalost, ne koristi prečesto zbog nedostatka stručnjaka/pružatelja ove usluge i visoke cijene. Speech-to-text ili pretvaranje govora u tekst je usluga koju većinom koriste nagluhe osobe, a pruža se na način da daktilograf tipka govoreni tekst na posebnom uređaju koji izgleda slično kao računalna tipkovnica (u ovom slučaju inovativni uređaj tvrtke Velotype). Tipkani tekst pojavljuje se na projektnom platnu/ekranu, dovoljno velikom kako bi tekst bio vidljiv prisutnim osobama na događanju. U ovom slučaju nije riječ o softweru nego o osobi koja tipka sve što čuje u tom trenutku te, u slučaju pogreške u pisanju, trenutno ispravlja pogrešku. Drugi način ove usluge, koji se koristio prvog dana na radionici Speech to text je kad se govoreni tekst ponovno izgovara u poseban mikrofon izoliran od ostalih zvukova te se putem softwera pretvara u tekstZagrebačka konferencija bila je posebna i po tome što je na jednom ekranu bilo moguće čitati tekst na engleskom i hrvatskom jeziku. Sudionici konferencije iz ostalih europskih zemalja mogli su pratiti konferenciju na svojim materinjim jezicima na tabletima. Ovu uslugu omogućila nam je tvrtka Med-El, jedan od sponzora konferencije.

Na konferenciji smo imali priliku vidjeti i induktivnu petlju na djelu. Grupacija tvrtki QLU Oy & Transistor omogućila je svim sudionicima konferencije, korisnicima slušnih aparata, čisto i izolirano slušanje predavanja. Naime, Activated T-sign mogućnost je rada induktivne petlje koji, kada svijetli zelene boje, pokazuje da petlja dobro radi, a kada je crvene boje daje znak da nešto treba popraviti/namjestiti kako bi korisnici slušnih aparata mogli dobro čuti govornike. Treba napomenuti da je prostor u kojem je održana konferencija jedini hotel u Zagrebu koji ima ugrađenu induktivnu petlju te tako pristupačan nagluhim osobama. Korištenje pristupačnih prostora omogućila je tvrtka Cochlear, jedan od sponzora konferencije.

Konferenciju su uz predsjednicu Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, Jadranku Krstić i predsjednika Europske federacije nagluhih, Marcela Bobeldijka, otvorili i državni tajnik Ministarstva zdravstva prim. Željko Plazonić, dr. med te savjetnica ministrice MDOMSP, Zvjezdana Bogdanović. Izlagači na konferenciji bili su stručnjaci iz područja oštećenja sluha, zagovaranja prava osoba s invaliditetom i pristupačnosti iz Hrvatske i Europe i to iz Europskog foruma osoba s invaliditetom (European Disability Forum – EDF), Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, European Association of Hearing Aid Proffessionals (AEA), Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, sponzor tvrtke Cochlear, sponzor tvrtke Med-El, European Broadcasting Union (EBU), HRT-a, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Republike Hrvatske, Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Republike Hrvatske, tvrtki iz grupe Transistor i QLU, International Telecommunication Union-a (UN-ova agencija za multimediju i komunikacije), Radne skupine za pristupačnost Svjetske federacije gluhih sa Sveučilišta u Mariboru, SDI Munchen i Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH).

Sve prezentacije i informacije o predavačima možete pronaći ovdje.

Uz već spomenute pokrovitelje i sponzore, zahvaljujemo se i ostalim sponzorima i donatorima bez kojih ovaj događaj ne bi bio moguć (Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Grad Zagreb, Turistička zajednica Grada Zagreba i Hrvatska turistička zajednica).