Moto Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom (KPOSI) je: „Ništa o nama bez nas”. To znači da se svaka inicijativa poduzeta u korist gluhih osoba treba napraviti uz sudjelovanje gluhih osoba preko njihovih reprezentativnih organizacija. Znanje osnažuje gluhe osobe i omogućava im da budu pokretači promjena u svojim društvima.
Gluhe osobe najbolje znaju što im je potrebno i kako postići te ciljeve. Gluhi su organizirali i zalagali se za svoja prava više od dva stoljeća, a zajednice Gluhih diljem svijeta dio su velike mreže lokalnih, regionalnih, nacionalnih i globalnih organizacija koje promiču ljudska prava pomoću znakovnih jezika. WFD je najveća međunarodna organizacija koja okuplja osobe s jednom vrstom invaliditeta na svijetu. Članice WFD-a su reprezentativne nacionalne organizacije gluhih osoba iz 125 zemalja svijeta.
Ova mreža organizacija koju vode Gluhi diljem svijeta pokazuje važnost organizacija Gluhih s ciljem stvaranja jednakog pristupa za sve. Važno je osigurati dovoljno financijskih sredstava za jačanje kapaciteta i osnaživanje organizacija gluhih, čime bi se osigurala njihova liderska i savjetodavna uloga. Te organizacije trebaju promicati inkluzivne i međusektorske vrijednosti, osiguravajući uvažavanje gledišta svih gluhih članova zajednice gluhih u zagovaračkom radu.
Ipak, da bismo mogli dobiti odgovarajuća i smislena financijska sredstva u skladu sa stvarnim potrebama gluhih osoba, potrebno je pružiti kvalitetne, usklađene i pouzdane podatke o gluhim osobama podijeljene prema spolu, dobi, obrazovanju, znanju znakovnog jezika, invaliditetu i zapošljavanju. Upravo preko znakovnih jezika gluhe osobe sposobne su čvrsto stati i ostvariti svoja ljudska prava.
Pravo na znakovni jezik je temeljno ljudsko pravo gluhih osoba. Što su ljudska prava? Kako znakovni jezici mogu biti dio ljudskih prava? Pročitajte Povelju o pravu na znakovni jezik za sve, podržite je i pogledajte sutrašnji završni dan Međunarodnog tjedna gluhih 2020. godine.